Results for 2013 included:

December 31-January 1

Coastal Trail Runs New Year's 24 Hour Race (San Francisco, CA)

Note:  Chris Mocko sets course record in the win at 127.3 miles

Los Gatos Resolution Run 5 Miler (Los Gatos, CA)

Note:  Chantelle Wilder wins

January 3

NYRR Thursday Night at the Races (New York, NY)

Note:  Catha Mullen wins the 3K

January 13

Bay Area Cross Challenge (San Francisco, CA)

Notes:  Shaluinn Fullove was 8th, Frank Corrigan was 11th in early season efforts

January 20

PF Chang's Rock 'n' Roll Marathon (Phoenix, AZ)

Note:  Kimberly O'Donnell personal best of 2:47 for third


Slagskoppet 15K Nordic (Truckee, CA)

Note:  Maggie Conley and Sam Yount compete in first nordic outing of the season

January 26

Los Gatos All-Comers (Los Gatos, CA)

Note:  Sarah Boyden first woman in the mile at 5:07

January 27

Tahoe Rim XC (Truckee, CA)

Note:  Yount and Conley are back in action

February 2

USATF Cross Country Championships (St. Louis, MO)

Notes:  Annie Bersagel (24th) and Maggie Conley compete for the team.

February 3

Kaiser Half Marathon (San Francisco, CA)

Notes:  Stephanie Pancoast finishes third in 1:17 debut, Dena Evans(2nd in age group), and Mary Liz also compete, Chris Mocko and Nick Scalfone top 15 and 20 respectively.

Surf Sity USA Half Marathon (Huntington Beach, CA)

Note:  Chantelle Wilder wins in an even split 1:18

February 9

Los Gatos All-Comers (Los Gatos, CA)

Note:  Sarah Boyden (seasonal improvement to 5:01) and Tania Morimoto were 2-3 in the mile and 1-2 in the two mile. 

February 16

Dasani Half Marathon / Bi-Li Myrtle Beach Marathon (Myrtle Beach, SC)

Note:  Heather Hunt takes the win in 1:18:09

Los Gatos All-Comers (Los Gatos, CA)

Note:  Sean Sketch and Tom Robbins tie for the win in the mile, celebrate with tempo on creek trail.

February 23

Los Gatos All-Comers (Los Gatos, CA)

Note:  Sarah Boyden wins the 5000 for women.

March 2

Stanford Open (Stanford, CA)

Notes:  Sarah Boyden third in women's 3K, Tom Robbins (club record 8:30) and Sean Sketch 4th and 5th in men's 3K

Juana Run 1 Mile / 8K (Palo Alto, CA)

Note:  Nick Scalfone wins the 8K

March 3

Napa Marathon and Kiwanis 5K (Calistoga, CA)

Notes:  Frank Corrigan earns club record 2:22 for second, Chris Mocko 10th.

March 9

Gate River Run / USATF 15K Championships (Jacksonville, FL)

Notes:  Women's team 6th in club best time.  Annie Bersagel club record in 52:48

March 10

South Bay Duathlon (Morgan Hill, CA)

Notes:  Maggie Conley wins by 13 minutes, Sam Yount third in age group.

San Diego Half Marathon (San Diego, CA)

Note:  Diane Heiser takes 3rd. 

March 16

Rodeo Valley Trail 50K (Marin County, CA)

Note:  Kimberly O'Donnell wins and sets course record by 80 minutes.

Dion National Snow Shoe Championships (Bend, OR)

Note:  Nick Scalfone takes 8th

March 17

Emerald Across the Bay 12K/ PAUSATF 12K Championships (Sausalito, CA)

Notes:  Women win, led by 1-2 individual finish of Maggie Conley and Tania Morimoto.  Men solid third.

Shamrock Half Marathon (Sacramento, CA)

Note:  Chantelle Wilder wins in 1:17

March 23

Johnny Mathis Invitational (San Francisco, CA)

Notes:  Tom Robbins 4th, Nick Scalfone 10th in Men's 5K; Sarah Boyden 4th in Women's 1500.

March 24

Mercer Island Half Marathon/10K/5K (Mercer Island, WA)

Note:  Dena Evans wins 10K

March 28-29

Stanford Track and Field Invitational (Stanford, CA)

Note: Kris Paaso PRs with 4th in H5 of Women's 5K (16:45), Sarah Boyden 10th in H6 of Women's 1500 

March 30

Marin Half Marathon / 10K (San Rafael, CA)

Note:  Stephanie Pancoast is overall winner of 10K

April 7

Bank of America Shamrock Shuffle / USATF Club 8K Championships (Chicago, IL)

Notes:  Kaitlin Gregg's 11th leads team to fourth in strong field.  

Credit Union SacTown 10 Mile / PAUSATF 10 Mile Championship (Sacramento, CA)

Notes:  Men's team earns runner-up honors, led by Tom Robbins in 11th.

Rock 'n' Roll San Francisco Half Marathon (San Francisco, CA)

Notes:  Elle Pishny and Chris Mocko win inaugural event.

Santa Cruz Half Marathon (Santa Cruz, CA)

Note:  Kimberly McDonnell wins in debut half.

April 13

Meteor 10K (Dearborn, MI)

Note:  Kaitlin Gregg takes 3rd

Sequoia Stampede 5K (Redwood City, CA)

Note:  Shaluinn Fullove takes 2nd

April 14

ABN AMRO Marathon Rotterdam (Rotterdam, Netherlands)

Note:  Chantelle Wilder 16th in debut 2:48.

April 15

Boston Marathon (Boston, MA)

Notes:  Dena Evans 80th in PR 2:56:04, Diane Heiser 3:00.

April 19

Woody Wilson Invitational (Davis, CA)

Note:  Jesus Romo earns 6th place in 1500m with club best effort.

April 20

Race for Recovery 5K (Sumter, SC)

Note:  Heather Hunt wins.

April 21

Zippy 5K (Brisbane, CA)

Notes:  Women go 1-4, 7 with Maggie Conley taking her second straight individual win.  Men once more a strong second.

Run for Sight (San Francisco, CA)

Note:  Maddie O'Meara wins

Stanford GSB C4C Dish 5K (Stanford, CA)

Note:  Catha Mullen wins

April 27

Great Race 4 Miler (Los Gatos, CA)

Note:  Melinda DiNapoli is second, first master

St. Jude Country Music Marathon / Half Marathon (Nashville, TN)

Note:  Catha Mullen takes second on tough course in 1:21.

April 28

Payton Jordan Cardinal Invitational (Stanford, CA)

Notes:  Kris Paaso takes the win in H5 of the W1500, Kaitlin Gregg also competes in H2 W5K

May 5

Pacific THERx 5K4Play, benefitting Playworks Silicon Valley (Portola Valley, CA)

Notes:  Women win, Men close second as Kris Paaso takes individual title and men put three in top 10.

OC Marathon (Newport Beach, CA)

Note:  Kimberly O'Donnell wins by 22 minutes in 2:47

Lilac Bloomsday 12K (Spokane, WA)

Notes:  Maggie Conley 34th, Sam Yount 58th

Wildflower Triathlon (Bradley, CA)

Notes:  Catha Mullen 6th in age group for Olympic Distance, Chris Mocko 14th in age group for Long Course

May 10 Chick Chaser 5K (Campbell, CA)

Note:  Maggie Conley and Sam Yount take first couple honors.

May 11

West Coast Individual Invitational (Salem, OR)

Note:  Jesus Romo is third in steeplechase

May 12

Running of the Bulls 5K (Palo Alto, CA)

Note:  Nick Scalfone wins, NBSV takes a win here 6 out of last 7 years.

May 18

GryFUN Run 5K (Hillsborough, CA)

Note:  Nick Scalfone wins again for 3rd NBSV victory in last four years.

May 19

Bay to Breakers 12K (San Francisco, CA)

Notes:  Frank Corrigan 9th for men, while Catha Mullen earns 6th and Lauren Centrowitz 8th

Rite-Aid Cleveland Marathon 10K (Cleveland, OH)

Note:  Kaitlin Gregg finished 9th

May 26

PAUSATF Track Championships (Hayward, CA)

Notes:  Jesus Romo PRs in 1500 for 2nd, 7th in 800; Brian Glynn 2nd in 400, 3rd in 200, 10th in 800

May 27

Marin Memorial Day 10K / PAUSATF Grand Prix (Kentfield, CA)

Notes:  Women close runner-up, led by Kris Paaso in third; men third to continue 2013 podium streak

June 1

Jim Bush Invitational (Los Angeles, CA)

Note:  Jesus Romo wins steeplechase in PR 9:01

June 2

Hillsborough Family Fun Run 5K (Hillsborough, CA)

Note: Dena Evans wins on the women's side

June 8

Portland Track Festival (Portland, OR)

Note:  Jesus Romo 7th in huge steeple PR of 8:48

Tuomey Foundation 5 Miler (Sumpter, SC)

Note:  Heather Hunt is first woman, third overall in 29:41

June 16

San Francisco Marathon Half (San Francisco, CA)

Notes:  Shaluinn Fullove third on the women's side; Nick Scalfone, Chris Mocko 7th, 11th

June 20

USATF Outdoor Track & Field Championships (Des Moines, IA)

Note:  Kaitlin Gregg finishes 20th in 10K 

June 22

Marin Ultra Challenge 50K (Sausalito, CA)

Note: Kimberly O'Donnell breaks course record by 30 minutes for the win

Catfish Open Water Swim (Morgan Hill, CA)

Note:  Maggie Conley earns runner up in 1.2 mile event

June 23

Packard Summer Scamper 5K/10K (Palo Alto, CA)

Note:  Maggie Conley wins the 5K event

June 28

USATF Club National Track and Field Championships (New York, NY)

Notes:  Jesus Romo wins steeplechase, Nick Scalfone 11th in 10K

July 4

Sodus Point Lighthouse 5K (Sodus Point, NY)

Note:  Claudia Becque wins 

Born in the USA 4 Miler (Columbia, SC)

Note:  Heather Hunt wins

Nantucket Firecracker 5K (Nantucket, MA)

Note: Shaluinn Fullove wins

Parade Run 5K (Redwood City, CA)

Notes:  Sean Sketch and Stephanie Dinius win, Dena Evans fourth

Morgan Hill Freedom Run 5K (Morgan Hill, CA)

Note:  Brad Parker hits road PR for 4th

July 11

Los Gatos All Comers (Los Gatos, CA)

Note:  Nick Scalfone second in mile

July 13

Hot Damn 5K (Manning, SC)

Note:  Heather Hunt wins

July 15

Portland Roughrider Twilight Meet (Portland, OR)

Note:  Jesus Romo earns third in 3K, club best, PR

July 18

Los Gatos All Comers (Los Gatos, CA)

Note: Brad Parker is second in the mile, first in the two mile

July 21

415 Miracle Mile / PAUSATF Grand Prix (San Rafael, CA)

Notes:  Jesus Romo 3rd, Sarah Boyden 6th, Shaluinn Fullove 10th, Nick Scalfone 12th

July 28

Wharf to Wharf (Santa Cruz, CA)

Notes: Stephanie Dinius 6th in new club best, Maggie Conley 8th, Melinda DiNapoli 21st, 2nd 40+

August 3

Hot Summer Night 5K (Columbia, SC)

Note: Heather Hunt takes second

August 4

Giant Race (San Francisco, CA)

Notes:  Stephanie Pancoast wins the 10K, Sarah Boyden wins the 5K, Patrick Reaves is fourth in the Half Marathon.

Milk Run 5K (Elysia, OH)

Note:  Kaitlin Gregg wins

August 7

Los Gatos All-Comers (Los Gatos, CA)

Note:  Nick Scalfone and Brad Parker contest the 5K

August 8

Reach the Beach 5K (Port Stanley, ON)

Note:  Chantelle Wilder wins

August 10

Dammit Run 5 Miler(Los Gatos, CA)

Note:  Shaluinn Fullove won to mark 16 years since last win at this event.

August 17

Santa Cruz Cross Country Challenge / PAUSATF Grand Prix (Santa Cruz, CA)

Notes:  Elisa McCarthy 4th, Nick Scalfone 5th

August 18

San Jose Earthquakes Challenge (San Jose, CA)

Note: Melinda DiNapoli wins second straight Earthquakes Challenge 10K

August 24

Phil Widener Empire Open / PAUSATF Grand Prix (Santa Rosa, CA)

Notes:  Nick Scalfone earns 4th, Sarah Boyden 6th

San Jose Double Road Race (San Jose, CA)

Notes:  Kaitlin Gregg and Chantelle Wilder tie for 2nd over 15K total in 55:14

August 25

Headwaters Ultra 50K (Mt. Shasta City, CA)

Note:  Kimberly O'Donnell wins in club best and new course record 4:22:03

Santa Rosa Marathon / 5K (Santa Rosa, CA)

Notes:  Stephanie Pancoast wins 5K, Adam Tenforde his BQ goal, Mary LIz McCurdy finishes first 26.2

September 1

Disneyland Half Marathon (Anaheim, CA)

Note:  Stephanie Dinius wins in a course record 1:15:47

Indianapolis Women's Marathon (Indianapolis, IN)

Note:  Kaitlin Gregg places fourth

Vasona Lake 5 Miler (Los Gatos, CA)

Note:  Sam Yount wins in course record

September 2

Labor Day 5 Miler (Columbia, SC)

Note:  Heather Hunt takes second

Burlingame Spirit Run 5K (Burlingame, CA)

Note:  April Montgomery wins

September 7

Trail Hog Half Marathon (San Jose, CA)

Note:  Megan Deakins wins overall and sets women's course record

September 8

Golden Gate Cross Country Open (San Francisco, CA)

Notes:  Maggie Conley wins, with Kris Paaso second.  Women's team runners-up

Ventura Marathon (Ventura, CA)

Note:  Patrick Reaves earns 6th and Boston Qualifier in training effort

DSE Lake Merced Half Marathon (San Francisco, CA)

Note:  Dale Taylor sets club best half running 1:06:55

September 14

Triathlon at Pacific Grove (Pacific Grove, CA)

Note:  Maggie Conley takes 8th in pro division, Elisa McCarthy 6th in amateur

We've Got Your Back 4.5 Miler (San Francisco, CA)

Note:  Nick Scalfone wins

September 15

Rock 'n' Roll Philadelphia Half Marathon (Philadelphia, PA)

Note:  Chantelle Wilder is 14th in a near PR 1:16:40

DSE Kennedy Drive 8K (San Francisco, CA)

Note:  Shaluinn Fullove wins and set course record

Clo-Cow Half Marathon (Petaluma, CA)

Note:  Chris Mocko wins

September 20

Palo Alto Moonlight Run 5K/10K (Palo Alto, CA)

Notes:  Diane Heiser, Chantelle Wilder win 5K, 10K respectively.  April Montgomery 3rd in 5K.

September 21

Garin Park/ PAUSATF XC GP (Hayward, CA)

Notes: Megan Deakins wins in PA debut, Sarah Boyden 3rd.

September 28

Willow Hills XC / PAUSATF Grand Prix (Folsom, CA)

Note: Sarah Boyden takes 6th.

September 29

Half Moon Bay International Marathon (Half Moon Bay, CA)

Notes:  Kimberly O'Donnell, Megan Deakins win full, half; Patrick Reaves earns runner up in full marathon.

October 5

Presidio Cross Country Open/ PAUSATF Grand Prix (San Francisco, CA)

Notes:  Sarah Boyden finishes as runner-up, Chris Mocko 10th, Lauren Schultz 21st. 

October 6

Medtronic Twin Cities / USATF Championship Marathon (Minneapolis, MN)

Note:  Annie Bersagel wins the 2013 USATF Marathon Championships in a personal best and club record 2:30:53.

San Jose Rock 'n Roll Half Marathon (San Jose, CA)

Notes:  Megan Deakins earned 2nd place, Shaluinn Fullove 7th, Tania Morimoto 10th in PRs.  Melinda DiNapoli 14th and #2 40+, Tom Robbins wins the Mini Marathon 5 miler.

Santa Monica 10,000 (Santa Monica, CA)

Note:  Chantelle Wilder takes second.

October 12

3rd Annual OktobeRun 5K

Notes: Dena Evans, April Montgomery go 1-2 in 5K.  

October 13

Bank of America Chicago Marathon (Chicago, IL)

Notes:  Dale Taylor is 42nd in debut 2:25, Bill Mateker also finishes.

Long Beach International City Bank Marathon (Long Beach, CA)

Note:  Frank Corrigan wins in 2:24

October 14

Tufts Health Plan 10K for Women (Boston, MA)

Note:  Team of Deakins, Dinius, Paaso, and Gregg finishes 6th, all between 34:49 and 35:14, 31-38th places.  Paaso wins 40+.

October 19

Let's Go 510 10K (Berkeley, CA)

Note:  Jesus Romo wins by two minutes.

Colonial Cup 10K (Camden, SC)

Note: Heather Hunt takes the female and overall win by nearly a minute.

October 20

Scotiabank Toronto Waterfront Marathon (Toronto, ON)

Note:  Chantelle Wilder earns 13th in 2:42 personal best.

Theta Breakers Run for the Children 5K (Stanford, CA)

Note:  Lauren Schultz wins

November 3

EQT Pittsburgh 10 Miler (Pittsburgh, PA)

Note:  Kaitlin Gregg takes 6th, 3rd US

Race Against PH 5K (Stanford, CA)

Notes:  Elisa McCarthy takes the victory, Melinda DiNapoli 3rd, April Montgomery 5th, both PR.  Brian Glynn debuts at 5K.

John Lawson XC Open / PAUSATF Grand Prix (China Camp, CA)

Note:  Men's team takes second, led by Jesus Romo as runner-up and Tom Robbins in 6th.  Sarah Boyden takes second on the women's side.

November 9

USATF 50K Trail Championships (Boulder City, NV)

Note:  Kimberly O'Donnell competed, but did not finish due to injury


November 10

Governor's Cup Half Marathon (Columbia, SC)

Note:  Heather Hunt takes third


November 17

dotUS USATF 12K Road Racing Championships (Alexandria, VA)

Note:  Annie Bersagel takes 8th, finishing 6th on USARC Grand Prix list.

4th Annual Ancil Hoffman Cross Country Challenge (Sacramento, CA)

Note:  Sarah Boyden takes fifth

November 24

PAUSATF Cross Country Champioships (San Francisco, CA)

Notes:  Women's team wins for fourth straight year.  Stephanie Dinius takes 1st to lead the team.  Men take third, led by Jesus Romo in 14th. Sarah Boyden secures grand prix season win.

November 28

Applied Materials Silicon Valley Turkey Trot 5K/ 10K / PAUSATF 5K Championships (San Jose, CA)

Notes:  New club road 5K best for Jesus Romo in 16th / 4th PA, Patrick Reaves also earned 10th in the PAUSATF scoring.  Stephanie Dinius led the women in 21st at 16:38, followed by Maggie Conley (4th PA, 17:05), and Sarah Boyden also in the top 35 at 17:38. Melinda DiNapoli was first master at 18:29. Tania Morimoto finished 3rd in a PR and Sean Sketch earned a close second in the Turkey Trot 10K.


Townwide Fund Huntington Thanksgiving Day 4 Miler (Huntington, NY)

Note:  Frank Corrigan wins in 20:09


Cleveland Turkey Trot 5 Miler (Cleveland, OH)

Note:  Kaitlin Gregg takes second in 28:35


Sumter Turkey Trot 5K (Sumter, SC)

Note:  Heather Hunt wins 


South County Turkey Trot (Pismo Beach, CA)

Note:  Nick Scalfone takes third


Alexandria Turkey Trot 8K (Alexandria, VA)

Note:  Pete Quinzio earns top 50 spot


December 8

California International Marathon (Sacramento, CA)

Notes:  Shaluinn Fullove finishes in new PR 2:43, while Elle Pishny notches 2:49


December 14

USATF Club National Cross Country Championships (Bend, OR)

Notes:  Women's team finishes 9th, Men 13th.  Top finishers were Steph Dinius in 11th for the women and Jesus Romo in 34th for the men. Dinius qualified for Team USA at BUPA Great Edinburgh XC.


December 15

Christmas Relays / PAUSATF Grand Prix (San Francisco, CA)

Notes:  Men's team of Tom Robbins, Nick Scalfone, Scott Himmelberger, and Sam Yount finished the PA season with a third place finish.


December 22

Pleasanton Double Road Race (Pleasanton, CA)

Note:  Chantelle Wilder wins her first double road race.